Cichy zabójca ludzkości – wysoki cholesterol HDL

Cholesterol bywa nazywany cichym zabójcą. Czytając i słysząc takie słowa często trudno nam w to uwierzyć, w związku z czym nie przyswajamy ich w należyty sposób i puszczamy w niepamięć. Czemu bowiem mielibyśmy odmawiać sobie naszych ulubionych potraw lub zmieniać tryb życia, skoro czujemy się doskonale?

Odpowiedź na to pytanie jest niezwykle prosta. Wysoki cholesterol to ryzyko powstawania zaawansowanych chorób serca, o których konsekwencjach nie trzeba już chyba nikomu przypominać.

Na dolegliwości związane z chorobami serca umiera blisko połowa Polaków, dlaczego więc o cholesterol jest „cichym” zabójcą? Otóż wykrycie podwyższonego poziomu cholesterolu możliwe jest tylko na dwa sposoby. Pierwszy z nich to badanie krwi, które bada jego zawartość na organizmie, przy czym warto dodać, że jest to najlepsza metoda.

Druga jest zdecydowanie mniej przyjemna. Choć ujawnia się ona sama, to dzieje się to dopiero w momencie, kiedy poziom cholesterolu zaczyna wywoływać zmiany, a jego stan jest tak wysoki, że realnie zagraża naszemu zdrowiu. Warto uniknąć sytuacji, kiedy spotkamy się z faktem dokonanym i poprosić lekarza o skierowanie na badanie, które zresztą otrzymamy bez najmniejszego problemu.

Niestety cholesterol nie wywołuje żadnych wcześniejszych objawów, dlatego jest samodzielne wykrycie we wczesnym etapie nie wchodzi w grę.  Możliwie jest natomiast podjęcie działań, które w każdej chwili mogą wpłynąć na jego zmniejszenie i poprawę naszej sytuacji. Co więc na niego wpływa i jak obniżyć cholesterol?

Przede wszystkim jeśli palicie papierosy, macie nadwagę, wasz tryb życia jest w zdecydowanej większości siedzący, a styl odżywiania daleki od ideału, to ryzyko podwyższonego cholesterolu jest u Was bardzo wysokie i warto te nawyki zmienić. Trochę ruchu na świeżym powietrzu, czy zdrowa dieta, pozbawiona pokarmów tłustych, ciężkostrawnych i kalorycznych z pewnością okaże się korzystna.

Pamiętajcie o tym, zanim będzie zbyt późno.

Related Posts