Na czym polega migrena szyjna?

Migrena szyjna

Migrena szyjna nazywana jest inaczej zespołem szyjnym. Wywoływana jest przez zmiany oraz zaburzenia funkcjonowania w obrębie kręgosłupa. Ogólnie jest to schorzenie bardzo trudne w diagnozie – nie jest do końca wyjaśnione oraz rozwiązane. Migrena szyjna to kwestia kontrowersyjna – trudne jest leczenie oraz profilaktyka, występuje dużo objawów dodatkowych, które utrudniają również jednoznaczne określenie, z czym mamy do czynienia.

Niektóre osoby posiadają specyficzną budowę kręgosłupa – nazywa się ją konstytucją migrenową i to właśnie ona sprawia, że dana osoba została skazana na cierpienie bólów głowy.

Część szyjna kręgosłupa jest bardzo istotna. To właśnie ona pełni funkcję statyczną, dynamiczną oraz ochronną względem rdzenia kręgowego oraz powiązanych z nim naczyń czy korzeni nerwów rdzeniowych. Każdy krąg ma swoją funkcję i dlatego zbudowany jest inaczej. Wszelakie odstępstwa od ogólnie przyjętej budowy mogą wywoływać pewne komplikacje – a najbardziej znaną z nich jest migrena szyjna. Jeżeli warunki są prawidłowe, to pomiędzy kręgosłupem i powiązanymi z nim strukturami panuje zgoda i pełna harmonia. Jeżeli jednak coś jest „nie tak” w budowie, może dojść do uszkodzeń w obrębie korzeni nerwów rdzeniowych.

Konstytucja migrenowa

Konstytucja migrenowa to takie zaburzenia, jakie pojawiają się w związku z nieprawidłową budową kręgów, równocześnie współistniejąc ze zmianami miażdżycowymi.

Sama konstytucja definiowana jest jako całokształt cech tworzących człowieka, zarówno w aspekcie morfologicznych jak i czynnościowych. Po prostu nasze ciało reaguje migrenowo przez wzgląd na pewne właściwości, które nosimy w sobie – nie jesteśmy tego w stanie w jakikolwiek sposób zmienić. Na konstytucję składają się pewne czynniki, takie jak niewłaściwa postawa, urazy, a nawet… zaburzenia emocjonalne. Wszystko to wywołuje u danej osoby przykurcz mięśni, a one z kolei doprowadzają do powstania migrenowych bólów głowy. Widzimy zatem siec zależności, które w dużym stopniu decydują o tym, że owa choroba jest tak trudna do zdiagnozowania.

Related Posts