Dolegliwości, którymi zajmuje się lekarz laryngolog

Nie wszyscy z nas są świadomi czym w ogóle zajmuje się laryngologia. Sama nazwa jest dość skomplikowana lecz jeśli prześledzimy jej rozwój to dojdziemy do ciekawego faktu, że laryngologia to nazwa skrócona. Sam wyraz pochodzi z greki i początkowo występował pod taką postacią – otorynolaryngolog. OTO oznacza ucho, RYNO to nos, gardło, LARYNGO to natomiast krtań.

Laryngolog jako specjalizacja medyczna

Samo przetłumaczenie poszczególnych części naprowadza nas na trop, czym może zajmować się laryngolog. Inną nazwą, również skróconą, jest otolaryngolog. Zatem można łatwo dojść do wniosku, że laryngologia to jedna z dziedzin medycznych, która zajmuje się uszami, nosem, i okolicami gardła. To prawda, ale zakres obowiązków laryngologa jest jeszcze większy. Ogólnie rzecz biorąc, zajmuje się on odcinkiem ludzkiego ciało powyżej szyi. Widać więc, że to bardzo odpowiedzialna funkcja, gdyż to właśnie tam znajduje się ludzki procesor – mózg, bez którego nie bylibyśmy w stanie funkcjonować.
Laryngolog w swej praktyce lekarskiej często decyduje się na wykonywanie specjalistycznych zabiegów.

wizyta-u-laryngologa

W czasie rozmowy z pacjentem musi on w odpowiedni sposób rozpoznać objawy, znaleźć źródło dyskomfortu i podjąć właściwe kroki w celu wyleczenia chorego. Samo badanie bardzo wiele mówi o stanie zdrowia człowieka, jednak aby postawić dobrą diagnozę trzeba znać jej skutki, które odczuwa pacjent. Lekarze nie są jeszcze w stanie wejść w naszą skórę i samemu sprawdzić co nam dolega, dlatego lekarza trzeba odpowiednio nakierować.

 

Z jakimi dolegliwościami powinniśmy udać się do tego typu lekarza? Najczęściej pacjenci udają się do niego z problemami oddychaniem – często występującym w społeczeństwie chrapaniem i bardziej problematyczna dolegliwość, czyli bezdech senny, ze złamaniami nosa, krwotokami, chrypką, oddychaniem przez nos, różnego typu zapaleniami okolic gardła, przełyku. W każdej z tych dziedzin możemy uzyskać specjalistyczną pomoc z zakresu laryngologi. Jednak bardzo ważną rzeczą jest regularne badanie się, tylko wtedy możemy wykryć dolegliwość odpowiednio wcześnie.

Related Posts