Infekcje intymne oraz globulki dla kobiet

Przeciętnie 70% kobiet doświadcza infekcji intymnych w postaci zagrzybienia pochwy oraz okolic sromu. Ta nieprzyjemna, lecz niezagrażająca życiu choroba jest najczęściej leczonym schorzeniem w gabinetach ginekologicznych. Co sprawia, że wiele kobiet zapada na nią oraz w jaki sposób wyleczyć się z grzybicy pochwy raz a dobrze?

Przyczyny i objawy grzybicy pochwy

W florze pochwy kobiety występuje naturalnie grzyb o nazwie Candida albicans. Ten niegroźny na co dzień grzyb może się aktywować i powodować zmiany w nabłonku narządów rodczych. Najczęściej da się to zauważyć po specyficznym, pleśniowym zapachu dobywającym się z okolic intymnych, a także swędzeniu, pieczeniu oraz pojawianiu się upławów w postaci gęstej, białej wydzieliny.

Jeśli zauważyłaś jeden z tych objawów, bardzo możliwe, że cierpisz na infekcje pochwy. Przyczynami ich powstawiania mogło być:

  • Długotrwałe przyjmowanie antybiotyków, a w efekcie zagrzybienie organizmu,
  • Spożywanie dużych ilości cukrów w postaci słodyczy czy wyrobów cukierniczych,
  • Źle przepisane leki antykoncepcyjne,
  • Zaniedbanie higieny intymnej,
  • Kontakt z zakażonym miejscem (basen, bielizna) albo partnerem.

Należy podkreślić, że grzybiczne infekcje pochwy nie są chorobą weneryczną i niekoniecznie mogły zostać spowodowane kontaktem podczas stosunku płciowego. Częściej dochodzi do zakażenia w wyniku kontaktu w miejscu publicznym miejsca intymnego oraz diety, niż zarażenia od mężczyzny.

Jak leczyć grzybicę pochwy?

Bezwzględnie nie należy lekceważyć objawów infekcji pochwy! Stosowanie płukanek z ziół czy innych niemedycznych metod może tylko pogorszyć stan zdrowia. Tylko i wyłącznie nasz lekarz ginekolog ma prawo orzec, co należy wykonać w celu leczenia.

Zazwyczaj przepisuje on lekarstwa dopochwowe jak Albothyl mające na celu złuszczenie nabłonka pochwy oraz powstrzymanie rozwoju grzybicy. Globulki te częstokrotnie są również wydawane bez recepty, z tym że w mniejszych ilościach oraz bez refundacji z NFZ.

Stosowanie globulek pozwoli na systematycznie oczyszczenie miejsca, gdzie występuje zapalenie pochwy. Można również wiele z nich stosować profilaktycznie w celu zapobiegnięcia nawrotom choroby. Niemniej tę opinię musi wyrazić lekarz.

Pacjentka na okres leczenia jest zobowiązana do powstrzymania się od przyjmowania antybiotyków, słodkich potraw, noszenia ciasnej i nieprzewiewnej bielizny, a także stosowania tamponów i kontaktów seksualnych.

Related Posts