Wykrywanie dysplazji stawów biodrowych u niemowląt dzięki USG

Do wykrycia wszelakich zmian wykorzystuje się USG stawów biodrowych u niemowląt, które wskazuje, z jakim problemem mamy do czynienia.

Na co może chorować dziecko?

Typowe zwyrodnienie stawów biodrowych u niemowlęcia to dysplazja, która odznacza się zwichnięciem oraz niestabilnością stawu biodrowego u niemowlęcia. Leczenie powinno zacząć się jak najwcześniej, niemniej nie jest to możliwe podczas trwania samej ciąży, lecz dopiero po 4 tygodniu życia noworodka.

Badanie USG stawów biodrowych u niemowląt pozwala na bezbolesne i łatwe wykrycie wszelakich zmian w kościach dziecka. Ponieważ niemowlę nie jest jeszcze odporne na czynniki zewnętrzne, robienie prześwietlenia rentgenowskiego nie jest możliwe ze względów zdrowotnych.

Jak przebiega badanie USG stawów biodrowych u niemowląt?

Jeden z największych szpitali dla dzieci, szpital Matki Polki, świadczy tego rodzaju badania od lat, lecz równie dobrze można skorzystać z usług przychodni rodzinnej albo innego szpitala, który podpisał umowę z NFZ.

USG stawów biodrowych u niemowląt jest bezbolesne i nie wymaga wcześniejszego przygotowania dziecka. Wystarczy upewnić się, że nie damy mu powodów do płaczu spowodowanego chłodnym żelem do USG ani obecnością nieznanych ludzi.

Badanie sprowadza się do zwykłego zeskanowania stawów biodrowych dzieci poprzez USG, a następnie przetworzenie obrazu i analizę stanu zdrowia dziecka. Wyniki otrzymuje się zazwyczaj po jednym albo dwóch dniach.

Related Posts