8 najczęstszych powodów do wykonywania zdjęć RTG

ocena zdjęcia RTG

W gabinecie stomatologicznym można uzyskać profesjonalną poradę związaną z dbaniem o jamę ustną, zalecenie odnośnie leczenia u danego specjalisty (jak chociażby skierowanie do specjalisty ortodonty, który założy aparat na zęby zarówno dziecku, jak i osobie dorosłej, o ile będą jakiekolwiek wskazania do takiego postępowania), a także skierowanie na wykonanie zdjęcia rentgenowskiego. Czasami ludzie nie wiedzą po co dentyście zdjęcie skoro doskonale widać ubytek od strony jamy ustnej.

Czasem wynik badania RTG zębów może wydać bardzo zaskakujące rezultaty:

Otóż prześwietlenie zęba we Wrocławiu, czy w innym mieście, jest konieczne z powodów diagnostycznych. Owszem, nie widać na nim czy ząb tkwiący w zębodole jest zębem martwym, jednak taki obraz potrafi wskazać na przyczynę bólów niewidocznych gołym okiem. Ponadto pantomogram obrazuje stosunki głów stawowych w dołach żuchwowych (dwie struktury łącznie z krążkiem stawowym tworzą staw skroniowo-żuchwowy; krążek jest jednak najlepiej widoczny podczas reznonansu magnetycznego), a także ubytki kostne dookoła zębów oraz w kości. Wiele osób w ten sposób miało wcześnie zdiagnozowane szkliwiaki, torbiele i zębiniaki. Ponadto takie zdjęcie rtg uzębienia ułatwia decyzję o tym czy należy usunąć przetrwałe zęby mleczne, czy też nie. A od czego ta decyzja zależy? Otóż każdy ząb mleczny powinien mieć pod sobą zawiązek zęba stałego.

Fizjologiczna resorpcja korzeni mleczaków powoduje przesuwanie się ku płaszczyźnie zgryzu zęba stałego. Czasami nie ma zawiązka zęba stałego, dlatego w takim przypadku powinno się jak najdłużej leczyć i próbować utrzymać w łuku zęby mleczne. Dzięki temu można uniknąć bezsensownej ekstrakcji, luki między zębami oraz ich późniejszego rotowania. Obecnie zdjęcie zębów (zarówno zdjęcia celowane, jak i skrzydłowo-zgryzowe) jest standardem stomatologicznym, więc nie ma czego się obawiać, gdy dostaniemy na nie skierowanie. Wręcz przeciwnie, powinniśmy uciekać od chirurga stomatologicznego, który chce nam wyrwać ząb bez wcześniejszego zerknięcia na w miarę nowe zdjęcie pantomograficzne naszej jamy ustnej.

Related posts