Jakie są założenia diety ketogenicznej? Poznaj zasady

Dieta ketogeniczna jest dość specyficzną dietą, która zyskała sobie wielu zwolenników, jak i również przeciwników. Polega ona bowiem na tym, aby zwiększyć w swojej codziennej diecie spożywanie tłuszczów, jednocześnie eliminując z niej nieco węglowodanów. Taką dietę poleca się osobom walczącym z nadmiernymi kilogramami, cukrzykom czy też tym, którzy borykają się z nadciśnieniem tętniczym. Z racji tego, że jest to dość rewolucyjny sposób żywienia, ważne jest aby taka dieta była stosowana rozsądnie, przykładowo pod opieką doświadczonego dietetyka, który będzie kontrolował nasze postępy w tym stylu żywienia.

Jak wygląda podział składników odżywczych w diecie ketogenicznej?

Jeśli nie jesteśmy na żadnej specjalnej diecie, a po prostu staramy się kontrolować to co jemy, podział wartości odżywczych powinien przedstawiać się następująco. Około 50% węglowodanów, 35% tłuszczów oraz 15% białka. Jak natomiast wygląda to wtedy, gdy jesteśmy na diecie ketogenicznej? Wówczas spożywamy około 80-90% tłuszczów! Są to naprawdę bardzo wysokie wartości, a jedynie reszta jest uzupełniania przez białko oraz węglowodany. W takiej sytuacji organizm osoby będącej na diecie, ma naprawdę niewielką ilość węglowodanów do przetworzenia. W tym momencie gdy ulegną one już wyczerpaniu, zaczyna poszukiwać innego źródła energii i pozyskuje ją właśnie z tłuszczów.

W tym wypadku dochodzi do tzw. ketozy, czyli inaczej ujmując rozpadu tłuszczów. W początkowych 2-3 miesiącach stosowania diety ketogenicznej, waga zaczyna spadać bardzo szybko. Wiąże się to również z tym, że spada zawartość wody nagromadzonej w organizmie. Organizm ludzki staje się wówczas dużo lżejszy, poprawia się również znacznie nasze samopoczucie. Odpowiednio spersonalizowana dieta ketogeniczna, skutecznie ogranicza się również uczucie głodu. To pozwala na szybszą rezygnację z przekąsek czy też podjadania słodyczy, a także ostatecznie utrzymanie wymarzonej wagi ciała. Najlepiej jest dietę stosować jak to zostało wyżej wspomniane przez 2-3 miesiące, a następnie zrobić sobie na pewien czas przerwę. Dlaczego? Ponieważ wówczas szybki efekt mija i mogą pojawić się pewne nieprzyjemności, przykładowo rozregulowanie perystaltyki jelit. Dlatego warto stosować ją rozsądnie, przez krótki czas i pod odpowiednią opieką dietetyka.

Co powinniśmy spożywać na diecie ketogenicznej?

Dieta ketogeniczna obliguje nas do spożywania naprawdę sporych ilości tłuszczów, jednak powinny one pochodzić ze zdrowych źródeł. Nie chodzi tutaj zatem o jedzenie tłustych przekąsek, ale przykładowo zawierających olbrzymie ilości orzechów. Warto do swojej diety włączyć czyste masło, różnego rodzaju oleje oraz oliwy, ryby bogate w tłuszcze itp.

Zbilansowaną i dobrze dobraną dietę ketogeniczną, można zamówić u Suvibox. Plusem korzystania z uch usług jest między innymi to, że wszystkie składniki są dobierane przemyślanie, a posiłki zawsze różnorodne. Nie musimy sami głowić się nad tym co wrzucić do garnka, a otrzymujemy gotowe oraz zdrowe rozwiązanie.

Related Posts