Trening – co warto wiedzieć na jego temat

Warto ćwiczyć, by być zdrowym i dobrze czuć się we własnym ciele. W ofercie siłowni i centrów fitness jest obecnie wiele różnych programów, skierowanych do osób w dobrej kondycji, ale także początkujących. W Polsce nasila się problem nadwagi i otyłości, co świadczy o niechęci rodaków do podejmowania wysiłku fizycznego. Od czego zacząć przygodę z ćwiczeniami. Na początku warto poznać popularne rodzaje treningów. Skoro tak wiele osób się w nie angażuje, to muszą mieć sporo zalet.

Stopniowe budowanie formy

Praktycznie każdy rodzaj treningu uwzględnia ograniczone możliwości początkujących. Zanim zacznie się biegać, trenerzy polecają szybki marsz, potem marszobieg i stopniowe wydłużanie odcinków pokonywanych biegiem. W pilatesie na początku wykonuje się prostsze, mniej wymagające warianty ćwiczeń. To samo dotyczy podnoszenia ciężarów, chwytając zbyt ciężkie, można co najwyżej zafundować sobie kontuzję. Jest to zresztą nieefektywna strategia, ponieważ organizm musi mieć czas na przystosowanie się do coraz trudniejszych wyzwań fizycznych. Wolniejsze tempo prowadzi do lepszych rezultatów, do skutecznego budowania formy, dzięki której można więcej, dalej, szybciej. Jogging, pilates i podnoszenie lekkich hantli to popularne rodzaje treningów dla początkujących. Można dołączyć do nich aerobik, ćwiczenia na stepperze czy zajęcia z elementami tańca.

Podnoszenie poprzeczki

Jeżeli ćwiczy się od kilku miesięcy, warto wprowadzić do programu pewne modyfikacje. Mięśnie zapewne przyzwyczaiły się już do określonego wysiłku, przyda im się zatem dodatkowe wyzwanie. W przeciwnym razie tak ciężko wypracowana forma zacznie spadać, człowiek może też przybierać na wadze mimo regularnie podejmowanego wysiłku. Popularne rodzaje treningów dla nieco bardziej zaawansowanych to crossfit, boks i interwały. Te ostatnie należą do grupy ćwiczeń aerobowych i polegają na częstej zmianie natężenia ruchu. Elementy boksu pojawiają się w różnych programach. Przykład? Aeroboxing i piloxing. Budują wytrzymałość, rzeźbią ciało oraz wzmacniają poczucie własnej wartości. I co najważniejsze, pozostają wyzwaniem za sprawą włączania do zajęć wciąż nowych odmian ruchu. Crossfit zdążył się już zadomowić w programie rodzimych punktów fitness. Nie wszystkich przekonuje, ale wielu chwali go za możliwość przyjemnego zmęczenia się oraz odreagowania napięcia zgromadzonego w ciągu dnia. Mierząc się z tak znacznym wyzwaniem fizycznym, pracuje się też nad własną samooceną. Po każdych zajęciach można być z siebie naprawdę dumnym.

Related Posts