Przewlekłe zapalenie tarczycy

Zaburzenia związane z nieprawidłową pracą tarczycy, nieraz prowadzą do przewlekłego zapalenia tego gruczołu. Lekarze, określają ją jako chorobę Hashimoto, która dotyka coraz więcej osób, zwłaszcza po czterdziestym roku życia. Toczący się przewlekły proces zapalny tarczycy z biegiem czasu prowadzi do powstania niedoczynności tego gruczołu. Aby potwierdzić to schorzenie, powinniśmy wykonać USG, którego obraz pozwoli nam stwierdzić, czy widoczne są oznaki zapalenia.

Diagnoza tarczycy to podstawa

nadczynność tarczycy

Ponad to, do potwierdzenia diagnozy w kierunku Hashimoto, niezbędne jest także, oznaczenie poziomu przeciwciał tarczycowych w naszym organizmie. W przypadku ich wykrycia, możemy być już niemal pewni, że nasz organizm atakuje tarczycę, poprzez zaburzenia w funkcjonowaniu układu immunologicznego. Niestety, choroba ta należy do przewlekłych i nie ma na nią skutecznego lekarstwa. Możemy jednak, odpowiednio bronić się przed jej przykrymi objawami, poprzez przyjmowanie odpowiedniej dawki hormonów. Pamiętajmy jednak, że tylko szczegółowe badania krwi, jak również USG doppler, może potwierdzić Hashimoto. W przypadku jego stwierdzenia, należy przyjmować każdego dnia na czczo, pół godziny przed śniadaniem dawkę leków, którą dobierze nam endokrynolog. Dawki te, mogą ulegać zmianie, w zależności od działania tarczycy.

Jak badać tarczycę ?

Najczęściej jednak, ulegają one stopniowemu zwiększaniu, w miarę powstawania coraz większej niedoczynności. Z chorobą tą można jednak żyć. Dla niektórych pacjentów jednak, oznacza ona wprowadzenie diety i eliminację pewnych pokarmów. Jak się bowiem okazuje, w parze z Hashimoto, bardzo często idą celiakia, cukrzyca, jak również inne choroby układu odpornościowego. Najważniejsze jednak, okazuje się być regularne wykonywanie badań krwi, oraz USG tarczycy, które pozwala na określenie postępu choroby. Poziom hormonów na początku choroby, powinniśmy oznaczać co sześć tygodni. Po jakimś czasie, gdy dawka leku zostanie odpowiednio dobrana, badania wykonujemy znacznie rzadziej, najczęściej raz na pół roku, a czasem nawet raz na rok. Więcej informacji znajdziecie tutaj:https://salvemedica.pl/endokrynologia

Related Posts