Niepłodność u męczyzn – zadbaj o prawidłową diagnostykę

Niepłodność mówiąc ogólnie to brak zdolności do poczęcia dziecka. Obecnie obowiązuje definicja, w ramach której ocenia się niepłodność w momencie, gdy w ciągu roku regularnego współżycia 1-2 razy w tygodniu w pierwszej fazie cyklu miesiączkowego nie doszło do zapłodnienia. Światowa Organizacja Zdrowia ocenia, że niepłodność dotyczy około 15% społeczeństwa i jest chorobą społeczną. Dotyczyć może zarówno kobiety, mężczyzny jak i obojga partnerów. Klinika leczenia niepłodności może być szansą na rozwiązanie problemów, jednak w pierwszej kolejności należy je zdiagnozować. W tym wpisie pokrótce pochylimy się nad problemem niepłodności u mężczyzny (więcej: https://salvemedica.pl/klinika-plodnosci).

Przyczyny niepłodności u mężczyzn

Przyczyny wpływające na płodność mężczyzny klasyfikować możemy w trzech grupach: przedjądrowe, jądrowe i pozajądrowe. Ten podział uwzględnia szeroko różne przyczyny mogące decydować o niepłodności. W przypadku pierwszej grupy czynników przedjądrowych należy mówić o problemach z hormonami, może być to związane z nieprawidłowościami w pracy chromosomów, problemy z ejakulacją i zaburzenia seksualne. W drugiej grupie znajdują się czynniki, które odpowiadają za strukturę i pracę jądra. Mogą być to czynniki związane z wadami wrodzonymi, nieprawidłowości naczyniowe, wpływ stosowanych leków. Trzecia grupa to czynniki, które uniemożliwiają zapłodnienie i tutaj w grę wchodzą infekcje gruczołów dodatkowych czy nieprawidłowości w zakresie drożności dróg, które odpowiadają za wyprowadzenie nasienia. Jak pokazują badania w wielu sytuacjach przyczyną niepłodności u mężczyzny jest wpływ czynników środowiskowych na jego organizm.

Klinika leczenia niepłodności – szukaj przyczyn problemów z płodnością

Klinika leczenia niepłodności zazwyczaj rozpoczyna diagnozę mężczyzny od przeprowadzenia badania laboratoryjnego. To podstawowe badanie pozwala na ocenę jakości nasienia przy czym jest to rzecz jasna zawiesina plemników, które pochodzą z jąder i najądrzy znajdująca się w mieszaninie wydzieliny gruczołu krokowego. Istotne będzie przygotowanie do badania, które zakłada że próbka nasienia oddana jest do badania po okresie abstynencji płciowej trwającej minimum 2 doby a maksimum 7. W ramach badania ocenia się nasienie pod kątem lepkości, objętości, odczynu PH, liczby plemników ich ruchliwości, żywotności. Oznaczać można również leukocyty, przeciwciała, fruktozę, aminokwasy, cynk. Nowoczesne badania nasienia pozwalają na jego dokładną analizę i ocenę zdolności do zapłodnienia. Poza badaniem nasienia powinno być również wykonane badanie hormonalne, które oceni poziom hormonów gonadotropowych, poziom estradiolu, hormony tarczycy oraz poziom testosteronu.

Related Posts