Dlaczego włosy po ciąży wypadają? – przyczyny i sposoby radzenia sobie z tym zjawiskiem

Wiele kobiet w trakcie ciąży jest zadowolonych ze swojego ogólnego wyglądu. Ich włosy ze względu na dość wysoki poziom estrogenu, stają się grube i lśniące. Jednak już po ciąży, stan ten ulega zmianie. Włosy zaczynają wypadać, czasem nawet i garściami. Wiele młodych mam jest zaniepokojonych tą sytuacją. Czy jednak trzeba się nią faktycznie martwić i czy jest ona czymś niespotykanym?

Jakie są przyczyny wypadania włosów?

Każdemu z nas oczywiście wypadają włosy, jest to proces zupełnie normalny i naturalny. Zazwyczaj około dwa lata trwa proces ich wzrastania. Czasem może on trwać nawet osiem lat. Następnie przez około dwa tygodnie włosy niejako przygotowują się do „wypadnięcia”. Po upłynięciu tego czasu, stare włosy po prostu wypadają. Proces ten odbywa się regularnie i cyklicznie.

W trakcie ciąży poziom estrogenu w organizmie wzrasta. W ten sposób nawet stare włosy, które powinny już wypaść, stają się mocniejsze i wciąż pozostają na głowie. Zazwyczaj jednak po upłynięciu około trzech miesięcy od porodu, zaczynają wypadać zarówno one jak i inne włosy, na które przyszła po prostu naturalna kolej w cyklu. Właśnie dlatego w tym czasie włosów na szczotce może pozostawać znacznie więcej. Nie należy jednak panikować w tej sytuacji, ponieważ jest ona zupełnie normalna.

Poza tym większe wypadanie włosów, młode mamy mogą zauważyć także zimą, gdy aura drastycznie się zmienia. Wraz z nadejściem wiosny, problem ten jednak może się uregulować. Od około sześciu do dziewięciu miesięcy po porodzie, stan związany z wypadaniem włosów, powraca do normy. Jeśli po upłynięciu dziewięciu miesięcy od porodu włosy staje wypadają, wówczas przyczyną tego może być karmienie piersią oraz oraz wysokie stężenie prolaktyny.

Czy problemowi wypadania włosów można jakoś zaradzić?

Oczywiście nie można sprawić, aby naturalne procesy zostały w jakiś sposób zatrzymane. W tym trudnym jednak dla włosów okresie, zdecydowanie warto podejmować kroki celem ich wzmocnienia. Warto w tym celu spożywać produkty, które mają w swoim składzie wysoką zawartość witaminy B. Dodatkowo stosować suplementację.

Dobrym pomysłem jest także stosowanie szamponów oraz odżywek, na wzmocnienie włosów. Nie muszą one być koniecznie z tej samej serii, jednak wybór takich produktów zazwyczaj jest najlepszym rozwiązaniem. Dlaczego? Ponieważ wówczas szampon oraz odżywka wzajemnie się uzupełniają jeśli chodzi o zawartość niektórych składników.

Related Posts