Istota badań USG odnośnie chorób jamy brzusznej

Niektóre choroby jamy brzusznej mogą pozostać nie wykryte przez długi czas. Jest to szczególnie istotne w odniesieniu do chorób pęcherzyka żółciowego – kamienie żółciowe w kamicy żółciowej, zapalenie pęcherzyka żółciowego, a nawet raka pęcherzyka żółciowego.

Pamiętaj również, że kamienie żółciowe poprzez zapalenie pęcherzyka żółciowego mogą prowadzić do raka pęcherzyka żółciowego. Dlatego konieczne jest wykrycie wczesnych przypadków zapalnych pęcherzyka żółciowego, dzięki czemu po ich rozpoznaniu można je usunąć chirurgicznie, a rakowi pęcherzyka żółciowego można zapobiec. Jest to wspólne ustalenie, że choroby pęcherzyka żółciowego mogą milczeć w brzuchu.

Dlatego też wszystkie przypadki, w których pojawia się najmniejsze podejrzenie kliniczne pęcherzyka żółciowego, należy poddać badaniu ultrasonograficznym poprzez aparaty USG, w odniesieniu do choroby, która może być wykryta jak najwcześniej. Ultrasonografia ma istotną rolę do odegrania w wykrywaniu subklinicznych chorób jamy brzusznej. Test ten ma zasadnicze wartości i nie ma zagrożenia promieniowania.

Kwestia dostępności tego testu sprawia, że to czasami niemożliwe wykryć niektóre z chorób jamy brzusznej, a ostatnią deską ratunku było chirurgicznie otwarcie jamy brzusznej. Tak samo jak diagnostyczne urządzenia  EKG są ważne w odniesieniu do badań serca, tak samo aparaty usg są niezwykle ważne jeśli chodzi o brzuch.

Dzięki ultrasonografii, nie ma trudności- aparaty usg dają jednoznaczną diagnozę, która może ocalić życie niejednej osobie, pamiętaj jednak że badanie ultrasonograficzne musi być przeprowadzone przez doświadczonego technika.

Related Posts