Jak radzić sobie z odleżynami ciała? Porady do wybierania materacy przeciwodleżynowych

Odleżyny to poważne schorzenie, które dotyka każdą osobę spędzającą sporo czasu w jednej pozycji. Bardzo często dotyka osoby sparaliżowane, będące w zaawansowanym wieku nieumożliwiającym poruszanie się samemu, a także osoby ze złamaniami ciała, jak miednicy. Przeciwdziałać im można poprzez regularne zabiegi, a także materace przeciwodleżynowe.

Rodzaje odleżyn

Medycyna odleżynami nazywa:

to uszkodzenie skóry oraz głębiej leżącej tkanki, która powstaje w skutek długotrwałego ucisku z zewnątrz albo obtarcia lub też obu tych czynników jednocześnie

podział stopnia uszkodzenia ciała przez odleżyny określa się za pomocą skali Torrance’a, która wyznacza 5 stopni choroby:

  1. Zaczerwienienia skóry blednące pod wpływem nacisku. Tkanka jest zdrowa, lecz zmęczona uciskiem.
  2. Zaczerwienienie nie blednie pod uciskiem
  3. Skóra jest uszkodzona do granicy z warstwą podskórną
  4. Uszkodzenie odleżynami sięga do tkanki tłuszczowej podskórnej
  5. Martwica skóry, całkowity brak czucia.

Pierwsze dwa stopnie leczy się poprzez regularne odwracanie pacjenta na drugi bok oraz maściami przeciwodleżynowymi. Natomiast zaawansowane uszkodzenie skóry powinno być operowane przez chirurga.

Zapobieganie odleżynom poprzez materace przeciwodleżynowe

Zdecydowanie łatwiej jest zapobiegać powstaniu odleżyn, niż je leczyć. Podstawą jest regularne przewracanie pacjenta w położeniu poziomym tak, aby nie doszło do uszkodzenia. Średnio co 1 godzinę należy zmienić jego pozycję oraz zapewnić dostęp do świeżego powietrza.

Dobrym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na >materace przeciwodleżynowe firm medycznych. Pozwalają one na zwiększenie czasu przewracania pacjenta nawet do 5 godzin. Do dyspozycji są materace przeciwodleżynowe pompowane powietrzem albo wykonane z pianki poliuretanowej.

Related Posts